گویا‌نویسی و گیرانویسی

گویا‌نویسی و گیرانویسی
program-image
آموزش صحیح و گویا نوشتن
program-image
تمرین عملی
program-image
۳۰ ساعت زمان مورد نیاز
program-image
محتوای ویدیویی
معرفی
سرفصل‌ها
تیم آموزشی
فرآیند
باید بدانید

درباره دوره گویا‌نویسی و گیرانویسی

صحبت کردن از اولین مهارت‌های ارتباطی است که یاد می‌گیریم و بعد از آن، آن‌چه ما را به جهان اطرافمان وصل می‌کند «نوشتن» است. در دنیایی که یک پیام کوتاه، میلیون‌ها نفر را از یک خبر مطلع می‌کند، کسب‌وکارها با متن‌های مختلف پیامشان را به مخاطبان می‌رسانند و یک پاراگراف سرنوشت یک سازمان را عوض می‌کند، از همیشه مهم‌تر است که یاد بگیریم چطور گویا، گیرا و رسا بنویسیم. احتمالا شما هم با غلط‌های املایی، نیم‌فاصله‌های رعایت‌نشده یا بحران هکسره مواجه شده‌اید و از خودتان پرسیده‌اید که چرا هنوز خیلی‌ها مهارت ِدرست و خوانا نوشتن را ندارند؟ این دوره، پاسخی است به این نیاز که این روزها بین نویسندگان تبلیغاتی، کپی‌رایترها و کارشناسان محتوا بیشتر از همیشه حس می‌شود. دورهُ «گویانویسی و گیرانویسی» رهنما کالج با یک هدف مهم طراحی و ساخته شد: این که به تمام کسانی که -به هر شکلی- کلماتی را می‌نویسند یا با متن سروکار دارند یاد بدهیم که چطور از اشتباه‌های نگارشی و املایی دوری کنند، زیباتر و خواندنی‌‎تر بنویسند، با نوشتن به دل مخاطبشان راه پیدا کنند، کسب‌وکارشان را پیش ببرند و در یک جمله: در مسیر ِ کلمات و جمله‌ها، بی‌دردسر قدم بردارند. نویسندگان محتوا، کپی‌رایترها، دیجیتال‌مارکترها و ادمین‌های اینستاگرام و همه افرادی که با کلمات سر و کار دارند، مخاطبان این دوره هستند.

ویژگی‌های دوره

تقویت دایرهٔ واژگان و زیبانویسی
تقویت دایرهٔ واژگان و زیبانویسی
آموزش لحن و صدا و نگارش در تبلیغ‌نویسی
آموزش لحن و صدا و نگارش در تبلیغ‌نویسی
شناخت دستورخط صحیح فارسی از نزدیک
شناخت دستورخط صحیح فارسی از نزدیک

دوره مناسب چه کسانی است؟

هر کسی که در هر جایی، بخواهد کلمه‌ای را روی کاغذ بنویسد (یا این روزها در صفحه کامپیوتر تایپ کند)، باید یاد بگیرد که صحیح، گویا و گیرا بنویسد. اگر نویسنده یا مترجم هستید، در حوزه تولید محتوا فعالید، یا کپی‌رایتر و نویسنده تبلیغاتی هستید، این دوره برای شماست. دورهُ گویانویسی و گیرانویسی مهارت شما را در نوشتن بالا می‌برد و کمکتان می‌کند مثل یک نویسنده و ویراستار حرفه‌ای، به جای مو پیچش مو را ببینید و پیام‌هایی بنویسید که مخاطبانتان را درگیر می‌کنند و درست به هدف می‌زنند.

سرفصل‌ها

دستور خط رسمی و شکسته
دستور خط رسمی و شکسته

قواعد دستورخط رسمی (مورد تایید فرهنگستان) را یاد می‌گیرید و برای شکسته‌نویسی هم پیشنهادهایی دریافت می‌کنید.

چابک‌ابزاری و ساده‌نویسی
چابک‌ابزاری و ساده‌نویسی

با ابزارهایی برای راحت‌تر کردن کار خودتان در حوزه محتوا آشنا شده، و صحیح‌ترین فونت‌های فارسی را می‎شناسید.

پیشگیری از کژتابی
پیشگیری از کژتابی

با چیستیِ کژتابی و نمونه‌هایی از این مفهوم آشنا می‌شوید و می‌آموزید که چطور در متن‌هایتان جلوی این آفت زبان فارسی را بگیرید.

راز ساده‌نویسی
راز ساده‌نویسی

یاد می‌گیرید که چطور متن‌هایی روان، خواندنی و جذاب بنویسید که به ساده‌ترین شکل ممکن، خواننده شما را به هدفش می‌رسانند.

اصول ویرایش
اصول ویرایش

ویرایش صوری و زبانی را یاد می‌گیرید. در ویرایش صوری به ظاهر نوشته توجه می‌کنیم، و در ویرایش زبانی با اصول نگارشی و دستور زبان آشنا می‌شویم.

فاصله‌گذاری
فاصله‌گذاری

یاد می‌گیرید که چطور بین متن و نشانه‌های دربرگیرنده مثل پرانتز، یا نشانه‌های سجاوندی مثل ویرگول فاصله بگذارید. همچنین بر فاصله کامل، بدون فاصله و نیم فاصله مسلط می‌شوید.

جمله‌بندی و کاربرد صحیح فعل
جمله‌بندی و کاربرد صحیح فعل

یاد می‌گیرید که جای صحیح فعل در هر جمله کجاست، و چطور جابجایی آن می‌تواند جمله را بهتر یا خواندن آن را دشوارتر کند.

پاراگراف‌نویسی
پاراگراف‌نویسی

بخش‌های مختلف یک پاراگراف (جملهُ تحدیدی، جمله‌های پشتیبان، جمله‌ نتیجه‌گیری) را یاد می‌گیرید و در هر بخش، تمرین‌های عملی حل می‌کنید.

قبل تصمیم‌گیری دوره رو تجربه کن

مشاهده دوره

محمدمهدی باقری

محمدمهدی باقری

فرایند بوت‌کمپ

شما با نوشتن و متن درگیرید، یا به هر صورتی و در هر شغلی، صحیح نوشتن برایتان اهمیت دارد. حالا به دنبال منبعی منسجم و خلاصه، اما کامل هستید که ویرایش و درست‌نویسی را یاد بگیرید.

شناخت و نیاز
تحقیق و تصمیم‌گیری

با دوره گویانویسی و گیرانویسی رهنما کالج آشنا شده‌اید و می‌خواهید آن را تهیه کنید. ابتدا مطالب این صفحه را کاملا بخوانید و فایل «توضیحات تکمیلی» را هم از پایین دانلود کنید. فراموش نکنید که شرکت در این دوره هیچ پیش‌نیاز یا مهارت تخصصی نمی‌خواهد.

بعد از این‌که مطمئن شدید دوره مناسب شماست، آن را تهیه کنید. محتوای دوره تا دوسال در دسترس شماست و می‌توانید برای مرور و یادگیری بیشتر سراغ آن بیایید، اما برای انجام پروژه شش ماه (از روز ثبت‌نام) فرصت دارید.

ثبت‌نام
شروع دوره

هر زمانی که بخواهید و هر جایی که باشید، می‌توانید دوره را شروع کنید. ویدیوها را مرحله به مرحله ببینید، تمرین‌ها و مثال‌ها را بررسی کنید و با پاسخ دادن به سوال‌ها، به سطح بعدی بروید.

در پایان دوره یک پروژه نوشتنی دارید، که همه چیزهایی که یاد گرفته‌اید را در آن آزمایش خواهید کرد. این پروژه عملی است، یعنی باید متنی را (مطابق توضیحاتی که هنگام گذراندن دوره می‌شنوید) بنویسید و ویرایش کنید. این دوره عمومی گواهی یا مدرک پایانی ندارد.

پروژه عملی

جدول زمان‌بندی

ثبت‌نام و شروع دوره
هر زمان که بخواهید، می‌توانید ثبت‌نام کنید. به محض ثبت‌نام، به محتوای درس‌ها دسترسی خواهید داشت.
بازه دسترسی به دوره
از زمان ثبت‌نام به مدت ۲ سال به محتوا دسترسی خواهید داشت و ۶ ماه برای ارسال پروژه فرصت دارید.

توضیحات تکمیلی

لطفا حتما قبل از اقدام به ثبت‌نام فایل زیر را دانلود و مطالعه کنید.
دانلود
هزینه:
1,800,000 تومان
ثبت‌نام